Yatırımda Gündemi Takip Etmek Ne Kadar Önemli?

Uluslararası finans piyasasında yatırım yapacaklar veya yatırım yapmayı düşünenler için en önemli nokta; anlık olarak piyasayı takip etmektedir. Piyasa takibi, yatırımcıların kazancını ve yatırımdan beklentilerini doğrudan etkileyen unsurdur. Bireysel olarak yapılacak yatırımlarda, piyasa takibi yapılmadan finans piyasasında işlem yapmaya kalkışmak, kaybedileceği belli bir şans oyunu oynamak kadar risklidir. Piyasa takibinin içerisinde bulunan öğeleri belirtmek gerekirse; gündem (piyasa haberleri) takibi, yatırım yapılacak sektörün (gayrimenkul, borsa, Forex vb.) takibi, şirketlerin takip edilmesi ve ülkelerin istatistik kurumları tarafından açıklanan finans piyasasıyla alakalı veriler gibi önemli konular yer almaktadır. Şimdi sizlere bu yazımızda gündem takibinin öneminden yani piyasa haberlerinin takibinden bahsedeceğiz.

Öncelikle bizler neye gündem diyoruz? Gündem; içinde bulunulan zaman diliminde öne çıkan konu veya hadiseler bütünüdür.

Gündemi teşkil eden konular veya hadiselerin kapsadığı zaman dilimi ise; yakın zamanda ki dün, bugün ve yarındır. Konular ve hadiseler güncelliklerini muhafaza edebildikleri sürece gündemde kalırlar.

Gündemdeki hadiseler her zaman için insanoğlunun ilgisini çekmiştir. Bundan dolayı insanlar televizyonda ki haber kanallarından, sanal âlemde ki haber sitelerinden ve neşriyat dünyasında ki gazetelerden gündemi takip etmektedirler. Gündemi oluşturan konular veya hadiseler bütünü; yaşlısı-genci, kadını-erkeği, zengini-fakiri herkesin dikkatini çekmektedir. Kendisini doğrudan veya dolaylı olarak ilgilendirsin veya ilgilendirmesin, etrafta ne olup bittiğini öğrenmek her insanın merak ettiği bir olgudur.

Gündem olgusundan kısaca bahsettikten sonra yatırımcılar olarak sizlerin kazanç sağlayan, ek gelir getiren ve anlık olarak nakitte dönüştürebileceğiniz yatırım araçlarını seçmek en büyük hedefinizdir. İşte bu hedefi sağlayacak en önemli argüman ise gündemi takip etmektir.

Teknolojinin gelişmesi ile insanlar her an her saniye yeni bilgilere sahip olabilir ve ona bilgiler ışığında yatırımlarına, hedeflerine ve amaçlarına yön verebilir. Bilgiye sahip olmanın günümüzde en büyük silah olduğunu düşünürsek yatırımda kazançlarını artırmak yatırımcıların her an her saniye gündemi takip etmeli ve piyasadan haberdar olmalıdır.

Günümüzde internet kullanımının da yaygınlaşması ile birlikte yatırımla alakalı haberlere ulaşmak, çok daha kolay olmaktadır. Özellikle akıllı telefon, tablet kullanımının yoğun olduğu şu günlerde ekonomik ve siyasi gelişmeler ile olayların anlık takip edilmesi, hükümetlerin açıklamaları, para politikaları üzerine yapılan konuşmalar ile doğal afetler gibi piyasa haberlerinin anlık takip edilmesi, tercih edilecek yatırım seçeneğini ve yatırımlardan sağlanacak kazancın yönlendirilmesi için büyük bir öneme sahiptir.

Sonuç olarak, doğru yatırımı seçmek, ek gelir sağlamak ve kazancına kazanç katmak isteyen yatırımcılar için en önemli silah gündemi takip etmek ve piyasadan haberdar olmaktır.