DOW Teorisi Nedir? ve İlkeleri Nelerdir?


Bu teori Charles Dow sayesinde geliştirilmiş ve tarihte bilinen en eski teknik analiz teorilerinden biri olmaktadır. Geliştiricisi ise Dow Jones & Company ve Dow Jones Sanayi Çalışması gibi önemli değer endekslerinin kurucusudur.Ortaklarıyla beraber her türlü hisse senedi fiyatlarını ve şirket raporlarındaki finans kısmını yayınlayan Charles, bu şekilde bir zamanlar Wall Street Journal gazetesinin de temilini atmıştır.Modern analizin teknik kısmı konusunda ilk olan isim Tabiki Down Jones’tur, 1900 – 1902 yıllarında yayınlanan makaleleri kendi yazısı olup bu sayede bu  tekniği geliştirmiştir.Ancak 1902 yılınca Charles hayata gözlerini yummuştur ve bundan sonra arkadaşı William Hamilton işi devir alıp çalışmaya devam etmiştir. 1932 yılında ise Charle’ın geliştirip William’ın üzerinde çalışmasıyla beraber, Robert Rhea bu teoriyi Dow Teorisi adını kullanarak yayımlanmıştır.Teori, yatırımcıların piyasanın gidişatını net bir şekilde anlamasını sağlamaktadır.İşte bu şekilde piyasanın meşhur olan ve önde gelen hareketlerini açıklayan bir teoridir. Bu alanda ilk olması da dikkat çekici başka bir noktadır.1929 yılında teoriyle ilgili bir makale yayımlanmış ve borsada bulunan o zamanki ismi boğa olan piyasanın sona erdiği söylenmiştir. Bir diğer piyasasının başlangıcından bahsedilmiş ve  bunun adı ise ayı olup ve bundan dolayı da az bir süre sonra büyük kriz başlamıştır.

Dow Teorisi Net İlkeleri

            Bu konuda uzman olanDOW, 31 Ocak 1901’de Wall Street Journal dergisine yazdığı bir yazıda borsa ile okyanus dalgalanmalarını karşılaştırdı. Bu dalgalanmanın başladığı, ve  en üst noktaya ulaştığını gören bu doğrultuda ise  geri çekilmeye başladığı zamanlarını işaret eder teorisini gösterdi. Borsadaki işlem akışının bu örnekle kolayca gösterilebileceğini yazısında belirtti.Dow’ın teorisinde 6 ilke mevcut ve bu ilkeler de bu şekilde inceleniyor hadi bakalım inceleyelim. Öne sürdüğü teoriye göre net olarak 3 temel piyasa ünü mevcuttur. Bunlar; sırasıyla ana teori, ikincil teori ve üçüncül  teori olarak adlandırılır. Endekste ise trend şeklinde yön ifade edilir. Bu yön; eksi olursa ayı, artı olursa da  ayı piyasası teorisi  olarak adlandırılmaktadır.Belirlenen ana trend, doğal olarak diğer trendler gibi yükseliş veya düşüş şeklinde  olabilir. Yeni fiyat, eskisine göre yüksekse ana rakamlar yükseliş yönünde ilerliyor demektir. Ancak eskiye göre düşükse rakamlar net bir şekilde  düşüş yönündedir.Bu belirlenen trend, ister 1 yıl ister ise sizin takibiniz doğrultusunda bir kaç yıla kadar sürebilir. Bu nedenle asıl fiyat hareketini gösteren olay ise net bir şekilde verilen trenddir.Bahsettiğimiz ikincil adı verilen trend ise tam aksine 1 yıl gibi değil veya çok yıl gibi değil ortalama olan süreçteki trenddir. 10 günden 3 aya kadar sürebilen hareketleri temsil eder. Buna piyasaya tepki hareketi olarak görülebilir ve bu şekilde adlandırılabilir.Üçüncül trend ise bunlardan çok daha farklı olarak en kısasıdır  ve bir kaç hafta hatta bir kaç saat bile sürebilir.Bu trend ise  Ana trendle aynı veya aksi yönde oluşan net  hareketlerdendir.

Bu örnek verdiğimiz trendleri izlemek, yatırımcılara net fırsatlar getirebilir. Ana trend dikkate alınması gerekirken çünkü buna yatırım çok daha büyük olabilir, ikincil ve üçüncül trendler kar getirecek fırsatları gösterebilir ve hızlı bir şekilde işlem yapılabilir. Bu nedenle çok dikkatli olup ana trend ile bu 2 trendlerin çelişmesi durumu incelenmesi gereklidir.Vadeyi örnek verirsek boğa piyasasına göre 3  aşamaya ayırabiliriz.

Biriktirme Aşaması:

Boğa piyasası ayıyı takip ediyor ve his düşük oluyor. Bu nedenle değeri olan varlıktan düşüyor. Bu sıra profesyonel olan kişilerde alım anlamına geliyor.Bu aşamaya biriktirme adı verilir ve artış çok nadir görülür. Ancak anlayacağınız üzere ufakta olsa oluşmaya başlar.

Genel Katılım Aşaması:

Piyasada fark edilen olay tamda budur çünkü profesyoneller alıma geçmektedirler. Dolayısı ile örnek olarak alımlar artar ve fiyatlarda yukarı doğru çıkar.Belli bir süre içerisinde ise yükselmeler alım kaybı  kaydetmeye başlatır. Bu noktada yavaşça satışa geçmeye başlarlar.

Piyasada Fazlalık ve Panik Aşaması:

Fiyatlar zirve noktasına vardığı anda piyasalardaki acemi yatırımcılar hemen panik haline gelmektedir. Çünkü değer arttığı için başka rakamlara müdahale edemeyeceklerini düşünürler.Yapıcılar ise bu duruma bakıp birikimleri farklı şekilde dağıtmaya başlar.Bu bir döngü şeklidir örnek verilecek olursa boğadan ayıya, ayıdan boğaya geçmekte olan net döngüdür.Bulunan bilgiler ve dünyadaki bütün haberler neredeyse bu konuda yansıma yapmaktadır. Örneğin; Şirket var ve o şirket batışını açıklıyor bu da piyasada onun değerinin düştüğünü gösterir ve kapanabilir bu esnada panik olması normaldir.Bu haber alınırsa ve gelişme net olmasa bile muhakkak ister istemez fiyat etkilenir.Örneğin; herhangi bir merkez bankasının 50 baz puanlık indirim uygular ve faizci tarafından bekleniyorsa bu durum o ülkenin parasında net bir şekilde değişime. Olay gerçekleştiğinde ise fazla enteresan olarak fazla tepki vermeyebilir.Dow farklı bir metot ile karşılaştırma yapmıştır. Örneğin bir hisse iyi haberle yükselir evet ama Dow öyle bir noktaya değinmiştir ki bunun düşeceğini de kanıtlamıştır.Sebepsiz olsa bile en azından sorgulamadan bu ilkenin doğruluğuna inanmak asla mümkün olamaz. Muhakkak dikkat edilmesi gereken nokta ise asla tek bir ilke ile belirlenemeyen rakamlara dikkat etmektir.Dow, bir trendin varlığını kanıtlamak için Dow Jones Sanayi Ortalaması ve ulaşım şirketlerinin endeksinin aynı yönde hareket etmesi gerektiğini düşünmüştür.Aynı zamanda trend değişimi için sinyal vermeleri gerektiğini de ifade etmiştir. Bu düşüncesinin nedeni, iki sektörün birbiriyle yakın ilişki içinde olmasıdır.Piyasadaki eğilim doğrultusunu rakam olarak tek bir endeksin doğrulamadığı ve bununla beraber tüm endekslerin aynı görüşü yansıtması gerektiğini de ifade etmiştir.Hacim bulunduğu bölgede düşüş eğiliminde ise fiyat düşüşüyle zıt olarak artmakta oluyor, fiyat ise ters olarak yükselişiyle azalmaktadır.

Trend Sinyalleri Devam Eder

Ortalama olarak bazı  durumlarda ine kadar iyi haber alınsa da  karşılık fiyatlarda düşüş olabileceğini net bir dille söylemiştik. Bu bize rakamların trend olup devam edeceğini mi gösterir asla ama asla öyle değildir.Fakat dediğimiz gibi  ana trend devam ediyorsa fiyatlar yeniden o yöndeki hareketine  mecburi olarak devam edecektir. Teoride ki en önemli nokta karar merci burası ana trenddir.Trendin bittiğini anlamak için asla ana trendde bir hareketi örnek almamalıyız muhakkak yanılırız. Farklı analizlere baktığımızda ancak netleriz.

Bazı uzmanlar ise bu teorileri 3 şekle ayırır.

           Kesin teoriler;

  • Bahsettiğimiz gibi alınan üç ortalamanın üç hareketi vardı. Birincisi, en önemlisidir ve birincil trend olarak isimlendirilir. İkincisi ise en aldatıcı olandır ve ikincil trenddir. Üçüncüsü ise önemsiz günlük hareketti.
  • Büyük bir eğilim gerçekleşirse bunu hareketlerde alış ve satış olarak değerlendirebiliriz fakat Dow net bir şekilde bunun yanıltıcı olacağını tarif ediyor ve kanıtlıyor.

Kıt teoriler;

  •  İlk trend hariç her alanda olduğu gibi bu trend muhakkak manipüle edilebilir.
  • İskontoya bakınca ortalamalar çıkar
  • Yanılmayan hiç bir teori yoktur..

            Hareketsiz teoriler;

  • Bu noktada alıcıların ve satıcıların işlem durdurası adı verilir  piyasa hareketlidir fakat işlem yapan bulunmamaktadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir