İndikatör Nedir? Nasıl çalışır?


Yardımcı göstergeler indikatörler olarak adlandırılır. Daha açık olarak teknik analiz göstergelerine verilen isimdir. Ne yapmaya çalıştığımızı (ve bunu kalite politikası ve hedeflerinde tam olarak tanımladıktan sonra) ve bunu nasıl yapmaya çalıştığımızı (ve bunu süreç akışlarında çizdikten sonra) anladıktan sonra, işleri doğru şekilde yaptığımızdan nasıl emin olabileceğimizi anlamamız gerekir. Bu görev göstergeler tarafından gerçekleştirilir.

Yardımcı göstergeler yani indikatörler iki şeyi anlamamıza yardımcı olur:

 • İşleri doğru yapıyor muyuz?
 • Doğru şeyleri yapıyor muyuz?

Bir gösterge, etkinliği veya verimliliği ölçebilir; Almak istediğimiz perspektife göre önlemler değişiyor.

 • Müşteri ve paydaşların bakış açısını benimseyerek sonuçları ölçebiliriz.
 • Finansal sonuçlara baktığımızda, örneğin ROI’yi ölçebiliriz.

Doğru bir süreç analizi yapmak için kaliteyi, miktarı, zamanlamayı ve etkinliği ölçmek önemlidir. Organizasyonla sıkı bir şekilde bağlantılı bir bakış açısıyla durarak, bunun yerine kültürel değişiklikleri ve edinilen bilgileri ölçmek zorunda kalırız. Göstergeler tarafından sağlanan veriler her zaman yorumlanmalıdır çünkü bağlam dikkate alınmadan incelendiğinde kısır ve anlamsız olabilirler.

Neden İndikatör Analizi ?

Organizasyonların faaliyet gösterdiği pazar giderek daha rekabetçi hale geliyor, bu nedenle her zaman güçlü ve zayıf yönlerimizin nabzını tutmamız gerekiyor.

Kalite alanında uygulanan önlemler göstergeler olarak tanımlanır ve tam da kalite ilkesinden birinin gerektirdiği gibi varsayımlara değil, gerçeklere dayalı verilere dayalı kararlar almak için toplanan verileri incelerken objektif ve öznel olmamamıza izin verir. Kaliteyi yâda başarınızı ölçerken hedeflenecek hedefler şunlardır:

 • Maliyetleri azaltın
 • Zaman içindeki performansı karşılaştırın

İndikatör’ün Teknik Analizde En Çok Kullanılanlar ve Özellikleri

Çevrimiçi ticaret ve borsa heyecan verici, zorlu, riskli, karlı bir faaliyettir ve her geçen gün daha fazla insan bu dünyayı keşfetmektedir. Birçoğu, sadece bir e-kitap okuyarak veya kusursuz olarak tanımlanan bir strateji bularak kolay yoldan para kazanma fikriyle başlar. Ne yazık ki bu insanların hayalleri, piyasaların gerçekliği ve öngörülemezliğiyle çarpışıyor. Yatırımcının çalışmasının başladığı nokta, tam olarak piyasaların hareketinin incelenmesidir. Hem profesyonel tüccarlar hem de özellikle az deneyime sahip olanlar için kolay bir iş değil, neyse ki fiyat analizini kolaylaştıran araçlar var, teknik analiz göstergelerinden bahsediyoruz.

Bu sayfada çevrimiçi ticarette en çok kullanılan teknik analiz göstergelerinden gösterge yani yardımcı göstergeleri inceleyeceğiz.

Çeşitli varlıkların fiyatlarının rastgele değişmediği açıklığa kavuşturulmalıdır; Döviz piyasasını örnek olarak alırsak, değerin çoğu, tüccarlar tarafından her zaman göz önünde bulundurulan bazı forex göstergeleri temelinde değerlendirilen, ana ülkenin ekonomik gücüne duyulan güvene dayanır. Bu piyasa göstergeleri değiştiğinde, bir madalyonun değeri de dalgalanacaktır. Teknik analiz göstergelerinin aksine, göstergeler özelliklerini değiştirmez, ancak tüccarın gelecekteki fiyat hareketlerini anlamasına yardımcı olmak için geçmiş fiyatların hareketini analiz eder.

 • Relative Strength Index (RSI)
 • Moving Average Convergence Divergence (MACD)
 • Commodity ChannelIndex (CCI)
 • Stochastic Oscillator – Stochastic İndikatörü
 • Moving Average -Hareketli Ortalamalar
 • Bollinger Bands -Bollinger Bandı
 • Simple Moving Average – Basit Hareketli Ortalama
 • Weighted Moving Average – Ağırlıklı Hareketli Ortalama
 • Exponential Moving Average – Üssel Hareketli Ortalama

MACD

MACD göstergesi (Moving Average Convergence / Divergence) teknik analizde en çok kullanılan göstergelerden biridir. Üç farklı üstel hareketli ortalamanın kullanımına dayanmaktadır. Genellikle, tüccar ticaret platformu ekranında yalnızca iki satır görür, ancak bu endişelenmenize gerek yoktur, çünkü üçüncüsü ikisi arasındaki farktır.

Varsayılan olarak, iki ana hareketli ortalamanın süresi önceki 12 ve 26 dönemdir, ancak bu göstergenin ayarlarından değiştirilebilir. Bir işlem açmanın tavsiye edildiği an, iki hareketli ortalamanın birbiriyle kesiştiği andır.

Bollinger Bantları

Bollinger Bantları döviz piyasasında en çok kullanılan göstergeler arasındadır. Amaçları, piyasanın oynaklığını incelemek ve ardından en iyi giriş noktalarını belirlemeye gitmektir.

Genel olarak, fiyat gelişmeleri her zaman bu bantlar arasında olmalıdır. Fiyatın bantlardan birini “ihlal ettiği” durumlarda, aşırı alım veya aşırı satım durumundayız (sırasıyla fiyat üst bantın üstünde veya alt bandın altında “ihlal” durumunda).

Alım satım platformunda, standart sapmanın hesaplanması yoluyla merkezi ortalamayı yansıtan, merkezi ortalamanın üstünde ve altında, biri üst diğeri alt olmak üzere iki bant olacaktır. Bu genellikle 20 gün olarak belirlenir. Bollinger Bantlarının özelliklerinden biri , merkezi ortalamaya eşit mesafedir. Bununla birlikte, büyük mesafeli anlar ve bantların daraldığı anlarla karakterize edilen istisnalar vardır.

Stokastik İndikatör

Menzil sınırlı bir momentum indikatörüdür. Stokastik göstergesi, kullanıcı tanımlı bir periyot üzerinden kapanış değeri konumunu yüksek/düşük aralığı ile karşılaştırmak için tasarlanmıştır. Genellikle, Stokastik Osilatör üç şey için kullanılır: Aşırı alım ve aşırı satım düzeylerini belirleme, farklılaşmaları tespit etme ve boğa/ayı oluşumları veya sinyallerini belirleme.

Relative Strength Index (RSI)

J. Welles Wilder tarafından geliştirilen Göreceli Güç Endeksi (RSI), fiyat hareketlerinin hızını ve değişimini ölçen bir momentum indikatördür. RSI, sıfır ile 100 arasında salınır. Geleneksel olarak, RSI 70’in üzerindeyken fazla satın alınmış ve 30’un altında olduğunda aşırı satılmış olarak kabul edilir. Sinyaller, sapmalara ve başarısız dalgalanmalara bakılarak üretilebilir. RSI, genel eğilimi belirlemek için de kullanılabilir.

Moving Average -Hareketli Ortalamalar

Hareketli ortalama (MA), sürekli güncellenen bir ortalama fiyat oluşturarak fiyat verilerini yumuşatan basit bir teknik analiz aracıdır. Ortalama, 10 gün, 20 dakika, 30 hafta veya tüccarın seçtiği herhangi bir süre gibi belirli bir süre boyunca alınır.

Ticaretinizde hareketli ortalama kullanmanın avantajları ve ne tür hareketli ortalamanın kullanılacağına dair seçenekler vardır. Hareketli ortalama stratejiler de popülerdir ve hem uzun vadeli yatırımcılara hem de kısa vadeli tüccarlara uygun olarak herhangi bir zaman dilimine göre uyarlanabilir.

Simple Moving Average

Hareketli ortalamalar, teknik analizdeki temel göstergelerden biridir ve çeşitli farklı sürümler vardır. SMA, oluşturulması en kolay hareketli ortalamadır. Basitçe belirtilen süre boyunca ortalama fiyattır. Ortalama, “hareketli” olarak adlandırılır çünkü grafikte çubuklar halinde gösterilir ve ortalama değer değiştikçe grafik boyunca hareket eden bir çizgi oluşturur.

Weighted Moving Average – Ağırlıklı Hareketli Ortalama

Ağırlıklı hareketli ortalama (WMA), tüccarların ticaret yönü oluşturmak ve bir alım veya satım kararı vermek için kullandıkları teknik bir göstergedir. Son veri noktalarına daha fazla ağırlık verir ve geçmiş veri noktalarına daha az ağırlık verir. Ağırlıklı hareketli ortalama, veri setindeki her bir gözlemin önceden belirlenmiş bir ağırlık faktörüyle çarpılmasıyla hesaplanır.

Tüccarlar, ticaret sinyalleri oluşturmak için ağırlıklı ortalama aracı kullanır. Örneğin, fiyat hareketi ağırlıklı hareketli ortalamaya doğru veya bu ortalamanın üzerine çıktığında, sinyal bir işlemden çıkmak için bir gösterge olabilir. Bununla birlikte, fiyat hareketi ağırlıklı hareketli ortalamaya yakın veya hemen altına düşerse, ticarete girmek için uygun bir zaman göstergesi olabilir.

Trend yönünü belirlemek için ağırlıklı hareketli ortalamanın kullanılması, veri kümesindeki tüm sayılara aynı ağırlıklar atayan basit hareketli ortalamadan daha doğrudur.

Exponential Moving Average Üssel Hareketli Ortalama

Hareketli ortalamalar, bir menkul kıymetin fiyatının ortalama olarak belirli bir süre boyunca nasıl hareket ettiğini gösteren teknik bir gösterge görevi görür. Hareketli ortalamalar genellikle trendleri vurgulamaya, trendin tersine dönmesine yardımcı olmak ve ticaret sinyalleri sağlamak için kullanılır. Birkaç farklı hareketli ortalama türü vardır, ancak hepsi bir fiyatın hangi yönde hareket ettiğini size göstermeye yardımcı olabilecek tek bir düz çizgi oluşturur.

Üstel hareketli ortalama, üstel ağırlıklı hareketli ortalama olarak da adlandırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir