Dolar Ne Olur?

Yeni haftaya girişle birlikte yatırımcıların gözü dolar kurunda. Özellikle de herkesin gözü Suriye’deki son gelişmelerde. Bölgedeki belirsiz durum devam ettikçe TL de negatif etkilenmektedir. Diğer taraftan f-35 ile ilgili olumsuz geri dönütler de önem arz etmektedir. TL’nin değer kaybı geçen hafta yaklaşık %0,5 seviyesinde idi. Genel olarak yatırımcılar FED başkanı Powell’ın da faiz indirim kararını bekliyor. Dolarda 5.70 ‘i üzerindeki gezinimler dolar kurunu kolaylıkla 5.80 seviyelerine taşıyacak gibi duruyor. TL’nin değer kazanması için dolar kurunun 5,72’leri aşmaması ve kalıcı olması gerekiyor. Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklamada faiz oranlarının düşürüleceğinin sinyalleri piyasayı da beklentiye soktu diyebiliriz. Diğer pariteler hakkında merak edilenleri Parite linkinden ulaşabilirsiniz.

Dolar Kurunu Etkileyen Faktörler

Dolar kurunu etkileyen faktörü incelemeye çalışacağız. Ancak şunu baştan belirtelim. Aslında bahsettiğimiz faktörler ve etkenler dolar ile birlikte tüm döviz kurları üzerinde etkilidir. Bu faktörleri şöyle sıralayabilir.

  • Arz-Talep
  • Faiz
  • Enflasyon
  • Siyasi olaylar
  • Ödeme dengesi
  • Sermaye hareketliliği

Yukarıda bahsettiğimiz en faktörlerden en önemlisi şüphesiz arz-talep faktörüdür. Çünkü piyasadaki ürünlerin fiyatının belirlenmesi o ürüne olan talep ile doğrudan ilgilidir. Fiyatlarda hareketlilik meydana geldiğinde incelendiğinde görülecektir ki arz-talep arasında bir dengesizlik ve dalgalanma meydana gelmiştir. Döviz etkisinden bahsedecek olursak. Ülkede harcanan döviz miktarı ülkeye turistler ya da yabancı yatırımcılar tarafından gelen döviz miktarından fazla olması durumda cari açık oluşmaya başlamaktır ve ülke parası değersizleşmeye başlayacaktır.

Dolar/TL Kurundaki Yükseliş Ekonomiyi Nasıl Etkiler

Dolar kurundaki her artış TL için değer kaybı anlamına geliyor. Şu anki sürece bakıldığında siyasi ve politik adımlar dolar aracılığı ile ekonomiyi olumsuz etkileyeceğe benziyor. Özellikle da bugün yapılan Suriye operasyonu sonrasında ABD Başkanının yaptığı açıklama ile dolar kısa süreliğe de olsa 5,80’i aştı. Birçok yatırımcı bunu uyarı olarak anladı ve temkinli hareket ediyor. Bu gerginliğin devam etmesi durumda TL’deki hızlı değer kaybının, Türkiye ekonomisine özellikle de özel sektörün döviz borçluluğu ve enflasyon açısından olumsuz etkilerinin olacağı belirtiliyor. Çünkü özel sektörde Dolar kuru ile borçlanma oranı oldukça yaygın, 2018 Ocak verileri yaklaşık 223.000.000.000$ olarak açıklandı. İthal edilen ürünleri de fiyatlarında ister istemez artış meydana gelecek.