Elliot Wave Teorisi Nedir? Prensipleri ve Özellikleri Nelerdir?


      Elliot Wave (dalga) teorisi son dönemlerde meşhur olan finansal piyasaların hareketlerinin tespitinde ve bundan dolayı kullanılan bir çok yeniliğe sahip olan geliştiricisi olan Ralph Nelson ELLİOT’un buluşudur. İnsanlar son dönemde farklı şekillerde para kazanmak istediğinden dolayı çeşitli borsa piyasalarına hakim olmak istemek ve önceden tahminler yapmak istemişlerdir dolayısıyla bu talepler de artınca piyasadaki geliştiriciler de boş durmayın bu tarz dalga teorilerini geliştirmeye çalışmış ve başarısız olmuşlardır fakat Ralph Nelson Elliot ise bu teorisi ile piyasaların geleceğini tahmin edebilme çizelgesi hazırlamıştır. Gerek piyasaların yatay gerek dikey olarak tüm  hareketlerini aklında tutmanıza yarayacak. Gerek kısa gerek ise uzun vadede sizlerin kazanmasını sağlayacak olan bu kurulumun en basit noktası ise grafiği öğrenmekte ve takip etmekte olduğumuz sistem olacaktır.

Geliştirici Bunu Nasıl ve Neye Göre İddia Ediyor?

     Bu sistemin geliştiricisi olan Ralph Nelson Elliot bunu doğa yasaları doğrultusunda ve gerek zaman gerek ise tahminden ziyade gerçekler ile dile getiriyor ve sistemi açıklık ile anlatıyor. Bu konulardaki analizlere kafa yoran Ralph Nelson Elliot odaklanmamız gereken noktayı takip ile belli ediyor. Uzun vadeli takip ise daha dikkat gerektiren kısa vadeli ise daha hızlı hareket ettirebileceğimiz gerçeğini göz önüne seriyor.

Ralph Nelson Elliot Kimdir?

        Ralph Nelson Elliot Amerika Birleşik Devletleri’inin Kansas eyaletinde 1871 de dünyaya gelen daha genç yaşında zekası ve birikimi ile 1890 yılında Orta Amerika ve Mekisaka’daki kurulan demiryolu şirketinde yönetici olarak görev alan hem başarılı hem başarılı bir akademisyen hem de Muhasebeci ve yazardır. Kendisi bu işe çok kafayı takmış ve neredeyse ömrünü ona adamıştır. Düşünün bu geliştirilen Teori çalışma arkadaşları ve Ralph Nelson Elliot’un yaklaşık 75 sene piyasa incelemesi ile ortaya çıkmıştır. Dile kolay 75 senelik grafikleri dalga teorilerini tek tek dikkate alıp o doğrultuda teoriyi iddia edecek şekilden alıp kanıtlamak gerektiren bir sürü emek harcamış ve bunu gerçekleştirmiştir. Bir çok dergiye yazı yazılmasını istenen Ralph Nelson Elliot toplamda 12 adet makale yazmıştır ve  bu makaleler bir çok önemli dergide kabul görmüştür. Ve dalga prensibini bu makalelerin güçlülüğü kanıtı sayesinde piyasa duyurmuştur ve piyasalarda bu prensibi örnek almıştır.

Ellie Wawe Teorisi Prensibi Hangi Sayılardan İlham Almaktadır?

      Ellie Wawe Teorisi Prensibi’nde kullanılan  teknik ise Fibonacci dizisi tekniğidir. Bu tekniği açıklamak gerekirse  her bir sayının kendinden öncekiyle toplanması sonucu ortaya çıkan ve oluşan bir sayı dizisidir. Rakam dolayısıyla göreceğiniz sayılarda devam eden bu dizide sayılar birbirleriyle oranlandığında altın oran ortaya çıkmaktadırr, net olarak anlatmak gerekirse bir sayı kendisinden önceki sayıya bölündüğünde altın orana  gittikçe yaklaşmakta olan bir dizi elde eder. Bu durumda genel olarak Fibonacci  sayısı F(n) şu şekilde ifade edilir:

{\displaystyle F_{n}=F(n)={\begin{cases}0&{\mbox{ }}n=0;\\1&{\mbox{ }}n=1;\\F(n-1)+F(n-2)&{\mbox{ }}n>1.\\\end{cases}}={\frac {\left({\frac {1+{\sqrt {5}}}{2}}\right)^{n}-\left({\frac {1-{\sqrt {5}}}{2}}\right)^{n}}{\sqrt {5}}}={\frac {\varphi ^{n}-\left(\varphi -{\sqrt {5}}\right)^{n}}{\sqrt {5}}}}Fibonacci sayısına örnek vermek gerekirse;

 Örneğin bu yazdığımız da bir  Fibonacci dizisidir :4, 4, 8, 12, 20, 32, 52, … Çünkü Fibonacci dizisi herhangi iki sayıdan başlayabilir. Tek sayıdan başlamaz. Fibonacci sayı dizisindeki sayıların birbirleriyle oranı olan ve altın oran adı verilen  1,618 sayısı ise doğada, sanatta ve hayatın bir çok alanında görülen ve estetik ile bağlanan bir sayıdır. Ayrıca bildiğimiz ve daha önce de görme fırsatı bulabildiğimiz Pascal Üçgeninde de fibonacci sayı dizisi bulunmaktadır.

Peki Fibonacci Sayısına veya Teorisi Güvenmeliyiz Kurucusu Kimdir ve Prensibi Nereden Gelir?

       Bizlere Ellie Wawe Teorisi’nde destek olan tekniğin adı Fibonacci dizisidir. Fakat bu nereden gelmektedir ve neden buna güvenmeliyiz. Öncelikle bu tekniğe güvenmemiz gerektiren net olan şey matematiktir. Çünkü bu tekniği bulan kişi dahi bir matematik profesörüdür. Kendisi İtalyan olan Leonardo Fibonacci’dir.

Leonardo Fibonacci İtalya’nın Pisa şehrinde dünyaya gelmiştir. Kesin doğum tarihi bilinmemektedir fakat yaklaşık 1170 diye tahmin edilmektedir. . Babasının adı da  Guglielmo’dur. Takma adı Bonaccio idi ve bu ad, bu takma ad ise kendisine iyi tabiatlı veya sade ruhlu  biri olduğu için ve o anlama geldiği için verilmiştir. Annesinin adı  Alessandra, ve Leonardo 9 yaşındayken öldü. Leonardo babasının takma adını miras olarak aldı. İtalyanca Filius Bonacci, Bonacci’nin oğlu anlamına gelmekteydi ve Leonardo bu nedenle Fibonacci diye anılmaya başlandı. Babası Guglielmo Cezayir’in Béjaïa limanı ile İtalya’nın Bugia kenti arasında bir ticaret postasında görev almaktaydı. Henüz genç bir ergen  olan Leonardo babasına yardım etmek için onunla  sürekli olarak seyahat ederdi. Burası Leonardo’nun Hint-Arap sayı sistemini öğretimini aldığı yer olmuştur. Fibonacci eğitimini aldıktan sonra Hint-Arap sayıları ile aritmetik işlemler yapmanın daha değişik olduğunu ve  Roma rakamları ile hesap yapmaktan çok daha basit, pratik ve  verimli olduğunu gördü. Leonardo bütün Akdeniz bölgesini gezdi ve dönemin önde gelen Arap matematikçiler ile çalışma olanağı buldu. Leonardo tahminen yıl olarak 1200  yıllarında bu seyahatinden geri döndü. 1202 yılına gelindiğinde 32 yaşında, öğrendiklerini abaküs kitabı” ve aynı zamanda “hesaplama kitabı” anlamı taşıyan ve   Liber Abaci isimli eserinde hepsini bir araya topladı. Kabul görülüp kendisinin de uygun gördüğü ve yayınlanmasına izin verilen bu Hint-Arap Sayı Sistemi’ni Avrupa’ya duyurdu.Leonardo matematik ve bilim ile ilgilenmeyi seven ve bu doğrultuda hem kendi isteği ve hemde Roma İmparatoru II. Frederick isteği ile dost oldu. 1240 senesinde Pisa cumhuriyeti kendisini Leonardo Bigollo namıyla uygun görülüp onurlandı ve gerçekten ona uygun görülen bir maaş bağlandı. 19. Yüzyılda ise Pisa’da Fibonacci heykeli yapılmış ve bahsettiğimiz yere dikilmiştir. Heykel bugün batı Camposanto’nun galerisinde ve Piazza dei Miracoli adı verilen tarihi mezarlıkta bulunmaktadır.

Bizleri Asıl Yardımı ve Faydayı Bu Teoride Fibonacci Tekniği Sunmaktadır.

     Bu kadar meşhur olan bir matematik dehasının hayatından bahsederken onun hangi teknikler ve kitapları kullandığını gördünüz. Ralph Nelson Elliot ise ondan ilham aldığından dolayı net şekilde  işin matematik kısmı ile alakalı sonuca varabiliriz fakat buda yetmez.

Ellie Wawe Teorisinde Dikkat Etmemiz Gereken Farklı Noktalar Nelerdir?

     Ellie Wawe teorisinde dikkat etmemiz gereken bir nokta ise, bir çok analistler bu tekniği kullanarak ve bu teoriyi kullanarak kâr etmeye çalışırlar. Bunun tekniğin ise farklı olarak  enstrüman fiyat hareketlerinin yatırımcı psikolojisi tarafından yaratılan wawe adı verilen yukarı ve aşağı kalıpları tekrarlayarak hareket ettikleri için mümkün mertebe doğru olacağı söylenir. Bu teoride ise birkaç farklı wave  tipi vardır. Hareket eden, tepki veren ve  düzeltici gibi isimlerle anılan bu dalgalar kesinlikle özneldir. Fakat çoğu  yatırımcılar uygulanan teoriyi aynı şekilde yorumlamaz. Buna ek olarak başarılı bir ticaret stratejisi olduğu konusunda hemfikir değillerdir .Teorinin tamamı aslında nettir, doğal olarak sayısal olduğu için matematikten geçmektedir fakat farklı olarak matematik ağırlıklı olup bir o kadar  da piyasa trendlerine uygun takipler yapmayı gerektirmektedir. Bu yüzden matematik şaşırtmaz ama matematik ile beraber trendleri takip etmek bizler için net sonuca gitmede çok önemli olacaktır. Sonuç olarak, Ralph Nelson Elliot bizlere Leonarda Fibonacci’nin tekniğini trendler ile harmanladığımızda sonuca daha net varacağımızı göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir