Göreceli Güç Endeksi (RSI) Nedir ve Nasıl Yorumlanır?


 Bu öğreneceğimiz metot da bizlere net bir şekilde ihtiyacımız olacak şekilde ve basit anlatımlar ile göreceğimiz ve en temelde, Tekniz Analiz (TA) daha önceki piyasa hareketlerinin farklılıklarını,sabitliklerini ve buna benzer bir çok konuyu inceleyerek gelecek piyasa trendlerini güçlü bir şekilde tahmin etmek üzerinedir. Geleneksel piyasalardan yani kripto paralardan daha önceki teknolojiler dahil olmak üzere ve tabi ki kripto paralara, ticaret yapan kişilerin çoğunun, piyasa örüntüsünü anlamak,kavramak ve benimsemekte olup ve gelecek fiyat hareketlerini güçlü bir şekilde tahmin edebilmek için önceki verileri analiz etmede kullanılan özel yapılı farklılık gösteren ve bu denli uygun anlaşılabilecek olan göstergelere ve araçlara bel bağlar. Göreceli Güç Endeksi (RSI) de borsa tacirlerinin çoğunun gerek acemi gerek profesyonel gerek ise eğitmen olan kişilerin bir hissenin belli bir süre boyunca nasıl performans gösterdiğini inceleyebilmelerini net bir şekilde faydasını sağlayacak bir araç olarak 1970’lerin sonlarında geliştirilmiş bir TA göstergesi olmuştur.  En basit haliyle bile, fiyat hareketlerinin büyüklüğünü,genişliğini ve aynı zamanda hızını ölçen bir ivme osilatörüdür. Göreceli Güç Endeksi (RSI) onu seçmiş olan kişinin yaptığı ticarete bağlı olarak çok kullanışlı mekanik veya otomatik bir araç olabilir ve birçok tacir gerek acemi gerek profesyonel ve teknik analist tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Bunu geliştiren ise tabi ki merak salan ve 1978 yılında, J. Welles Wilder adlı bir makine mühendisi analitik eğitimini severek yaptığı ve geleceğe dönük olduğu için teknik ticaret üzerine yoğunlaştırmıştır. Finans kariyerine 1960’larda değişil olarak emlak sektöründe başlamıştır. 1972 yılında ise risk alarak hisselerini satarak ortaklıktan ayrılınca, ki o devirlerde gerçekten çok büyük bir para olan 100.000 dolarlık kârıyla borsada cesur bir şekilde ticaret yapmaya başlamış ve bu yıllarda kâr getirecek trendleri fark edebilmesini sağlayacak tecrübesiyle beraber güvenilir araçlar aramaya başlamıştır. 1978’de, Wilder araştırma ve deneyimlerini birleştirerek ve tecrübesini kullanarak net bir şekil olsun diye matematik formülleri ve tacirlerin ticaret için kullanabileceği önceden kendi kafasında araştırarak yaptığı göstergeler olarak bir araya getirmiştir. Bu noktada ise ona fayda sağlayan ve daha net olan endeks olan Göreceli Güç Endeksi de bu göstergelerden biridir.

Peki Göreceli Güç Endeksi (RSI) Göstergesi Nasıl Çalışmaktadır?

Normal olarak standart  dışına çıkmadan en doğal haliyle kullanılan ve tercih edilen şekili olan Standart haliyle Göreceli Güç Endeksi (RSI), bir varlığın fiyatının net olacak şekilde 14’lük periyotlarla (tabi ki günlük çizelge için 14 gün, saatlik ve çizelge için 14 saat …) değişimini net olarak ölçer. Formülde ise , bu süre içinde gerçekleşen ortalama fiyat artışını buna bağlı olarak ta ve ortalama fiyat düşüşüne böler ve bu çıkan gücü 0-100 aralığında net bir şekilde  derecelendirir. Daha önce de belirtildiği gibi, RSI net olarak bir ivme göstergesidir yani bu fiyat değişiminin hızını ölçen bir tür teknik ticaret mekanizması olarak kullanılan araçtır. İvmenin yükselmesi gibi olaylar, hisselerin piyasada aktif olarak alındığını net bir şekilde gösterir. Eğer ivme mecburi veya mecburi olmadan düşerse, bu da tacirlerin hisseye olan ilgilerinin azaldığının ifade eden net bir işaret olur Göreceli Güç Endeksi  yani (RSI) aynı zamanda tacirlerin çok fazlaya kaçan alım ve aşırı olarak satım piyasası koşullarını fark edebilmelerini bariz bir şekilde kolaylaştıran bir osilatör göstergesidir.Bu  Varlığın fiyatını 14’lük periyotları örnek olarak göz önüne alarak 0-100 arası değerlendirir.Rakamsal olarak 30 ve daha altı Göreceli Güç Endeksi (RSI) skoru bu zaman aralığı içinde varlığın tam net değil ama göreceli olarak muhtemelen diyebileceğimiz şekilde dibe (aşırı satım) yakın olduğunu, 70 ve üstü sayısal skor tepesine (aşırı alım) yakın olduğunu ve muhtemelen düşeceğini iyi kötü gösterir. Göreceli Güç Endeksi (RSI) için varsayılan ayarlar ise 14’lük periyotlar olsa da, tacirler çoğunlukla bu ayarı hassasiyetini arttırmak yani (daha az periyot) veya azaltmak yani (daha çok periyot) için tercihsel olarak değiştirebilirler. Bu nedenden ötürü, normal olarak 7-günlük bir RSI örneğin 21-günlük bir RSI’ya göre fiyat hareketlerine daha duyarlı olduğu gözlemlenir. Dahası, çok kısa süreli ticaret koşullarında Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesini aşırı satım için net olarak 20, aşırı alım için ise net olarak 80 seviyesinde (30 ve 70 yerine) ayarlamak mümkün oluyor ve bu sayede  yanlış alarm olasılığı azaltılabilir ve bizler için daha iyi bir tercih haline gelebilir.

Göreceli Güç Endeksi (RSI) Uyumsuzluklarına Gelin Göz Atalım

Bu konuda ise yardımcı olacak tarif olan potansiyel aşırı alım ve aşırı satım piyasa koşullarını bizlere belli eden  30 ve 70 RSI skorlarından farklı olarak tacirler Göreceli Güç Endeksi (RSI’dan) trend dönüşümlerini ön görmek veya tahmin etmeleri için ya da destek ve direnç seviyelerini  buna bağlı olarak belirlemek için pozitif diğer bir adıyla (bullish) ve negatif diğer adıyla (bearish) uyumsuzlukları kullanarak net bir şekilde faydalanabilirler. Pozitif uyumsuzluk yani diğer adıyla (bullish divergence) bir varlığın fiyatı ve RSI skorlarının aksi yönde hareket ettiği vaziyet halidir. Yani, Göreceli Güç Endeksi (RSI) skoru yükselerek daha yüksek dipler yaratırken farklı olarak ise fiyat düşer ve daha düşük alt noktalar yaratmaktadır. Buna tam anlamıyla pozitif uyumsuzluk denir ve bu nedenden dolayı fiyatın aşağı doğru trendine rağmen ne olursa olsun ivmenin güçlendiğini bizlere  göstermektedir. Bu verdiğimiz hesapların aksine ise, negatif uyumsuzluk içerisinde fiyattaki artışa rağmen piyasanın ivme kaybettiği görürüz ve buda hamle yapma veya duruma göre bekleme anlamına gelebilir. Yani Göreceli Güç Endeksi (RSI) skoru düşerek daha düşük tepe noktalar yaratırken o noktalar ile beraber varlığın fiyatı artar ve daha yüksekte tepe noktalar yaratır.Fakat, Göreceli Güç Endeksi (RSI) anlaşmazlığında  güçlü piyasa trendleri sırasında gerçekleşen o kadar da güvenilir olmadığı unutmamaya dikkat etmeliyizdir. Yani,  açıklama net olmak gerekirse güçlü bir aşağı trend , daha makul olan ve sonunda gerçek dip seviyeye ulaşılmadan önce baya bir pozitif uyumsuzluk göstermiş olur. Bunun nedenden ötürü, Göreceli Güç Endeksi (RSI) uyumsuzlukları daha az hareket eden piyasalar  örneğin (yatay yönlü hareketlerin ya da hafif trendlerin olduğu)  bizler için daha caziptir.

Göreceli Güç Endeksi RSI Neden kullanılır?

 Göreceli  Güç Endeksi (RSI) borsada kazanmak isteyenler için birebir kullanılır çünkü bizler de yanlış tercihlerimiz kurbanı olursak pişman olmak yerine bu keşfedilen  Göreceli Güç Endeksi (RSI) ı tercih etmek durumundayızdır. Önemli olan şey borsada veya bir çok endekslerde yatırım aracı olan para olduğu için bizler de matematiğe güvenmek zorundayızdır, aksine rakamların konuştuğu bir ortamda bizler rakamlara itiraz eder iç güdüsel olarak hareket edersek başarısız bir son açık olarak bizleri beklemektedir ve bunlarda hayatımızın tüm kısır döngüsünü etkileyecek ve belki de atacağımız bizler için iyi olacak olan bir çok adımdan vazgeçirecektir bu yüzden basit olarak açıkladığımız Göreceli Güç Endeksi (RSI) tercih etmemiz çok doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir