Hareketli Ortalama Nedir ve Nasıl Kullanılır?


Finans Hareketleri Nelerdir?

Finans hareketli olarak  piyasalarında buna bağlı olan v işlem gören enstrümanların fiyat hareketleri çeşitli araç ve göstergelerle yorumlanmaktadır. Hareketli ortalamalarda ise bunlar arasında en çok kullanılan göstergelerdendir.

Fiyatlarda olağan  değişimlerini ve trendi takip etmek için en faydalı ve kullanımı en yagın olan  göstergedir. Belli bir zaman aralığındaki rakamların ortalaması alınarak yön tahmin etmeye yarar.Basit anlatılacak olursa bir teknik analiz aracı olan hareketli ortalaması, kısa vadeli dalgalanmaların enstrümanın rakam olarak eğilimi hakkında bilgi verir.Geçmiş dönemlerdeki fiyatlara dayandığı için trend takip eden noktaların veya gecikmeli olacak şekilde bulunan bir göstergedir. Trend takipçisi olarak geçer  ve en çok kullanılan net olan göstergedir.Fiyatların ise  gecikmeli mevcut yönü hakkında net bir dille bilgi verir. Fakat fiyatların nereye gideceği konusunda yol göstermesi için asla kullanılmaz.İngilizce kelime anlamları “Moving Average” olması sebebiyle kısaca bizlerin de basit bir dil kullanarak ezberlememiz için MA şeklinde de anılmaktadır. Fiyat eğiliminin mecburi genel yönünü gösteren indikatörün ta kendisi olan ve bu sistem, değişimlerin ortalamasını ifade etmektedir.Göstergenin ismi ise, ortalamanın durağan şekilde değil, zaman içinde eklenmekte olan veriye göre yeniden hesaplanmasından mantıklı olarak gelir.         Bunla beraber diğer göstergelerle birlikte devamlı olacak şekilde kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse; Bollinger bantları gibi veya , Ickimoku gibi indikatörlerin hesaplamasına dahil olmaktadırlar.

MA indikatörünü hesabını ortaya çıkarmak için (n) Kullanılmaktadır Formüle Dikkat!

Formülle göstermek gerekirse;

MA değerinde= (P1 +…+ Pn-1 + Pn)/n

P değerinin, seçilen süre içerisinde olan kapanış fiyatlarını ifade etmektedirn, n ortalamanın hesaplandığı zaman olarak gün metodu sayısıdır. Elle hesaplama yerine MetaTrader adlı işlem platformları  kendi sistemi ile size bu ortalamayı hesaplatmaktadır.Gösterge ise , destek ve direnç noktalarının belirlenmesine de faydalı olup yardımcı olmaktadır. Yatırımcılar çoğunlukla  200 günlük olarak  ortalamayı destek-direnç seviyesi olarak takip etmektedirler.İndikatörde  bulunan ve  incelenen süre uzadıkça normal olarak daha fazla gecikmeli bilgi alınır. Örnek vermek gerekirse ; 200 günlük ortalama, 20 günlük ortalamaya göre mantıksal ve sistemsel olarak daha gecikmelidir. ve bununla beraber 20 günlükte ise daha az gecikme söz konusudur.Çoğunlukla farklı zaman aralıklarına ait bulunan MA’lar, ve bunlar birlikte kullanılmaktadır. Yani hem 50 günlük hem de 200 günlük rakam ortalamasını inceleyebilirsiniz. Bu rakamların birbirine kesme şekillerine baz olarak trend ve alım-satım noktasında ise  yorum yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse;  bizler kısa vadeli MA’nın oran olarak  uzun vadeli MA’yı yukarı yönlü kesmesi şeklinde bulunarak ve  kısa vadede ise trendin yukarı yönde hareket edeceğini ifade eder. Buna İngilizce  “golden cross – altın kesişme” denir.Taban  yönlü kesmesi durumunda ise fiyatların doğal olarak  düşüş yönünde hareket edeceği sinyalini vermektedir. Bu duruma da  ise İngilizce “death cross –  yani ölüm kesişmesi” adı verilmektedir.Verilen örnekte ise MA göstergesi farklı hesaplanma kullanılan ve  şekilleri nedeniyle bazı çeşitlere sahiptir. Bunlar kendi arasında en sık karşılaşılan noktalardır örnek vermek gerekirse isimle ; basit ortalama, üssel ortalama ve ağırlıklı ortalamadır.

Basit Hareketli Ortalama yani İngilizce adı  (Simple Moving Average – SMA)

Basit Hareketli Ortalama (SMA), indikatörün en basit anlatımlı olan şeklidir. Belirli bir değer kümesinin bizlere gösterilmesi için aritmetik ortalaması alınarak hesaplanır. Yani buna bağlı olarak  bir dizi sayı toplanır ve toplamda kaç sayı çıkıyorsa çıkan rakam  o rakama bölünür.Tanımdan da anlaşılacağı gibi  aslında şimdiye kadar bahsettiğimiz nokta MA göstergesi Basit Hareketli Ortalama (SMA’dır). Yukarıda verdiğimiz formülde ise  (P1 +…+ Pn-1 + Pn)/n şeklindedir.Basit Hareketli Ortalama (SMA), finansal enstrümanın belli bir zaman içerisinde bulunan ortalama fiyatını vermektedir.Bununla beraber volatiliteyi yumuşatarak, trendi net bir biçimde incelemenizi sağlar.Basit hareketli olan ortalama eğer  yukarı yönü işaret ediyorsa fiyatın arttığı anlaşılır. Bu durumun zıttı durumda ise düştüğünü anlatır. Gecikmeli olarak bir gösterge olduğundan dolayı  gelecekten değil,  tam aksine mevcut eğilimden bilgiler vermektedir.

Üssel Hareketli Ortalama (Exponential Moving Average – EMA) Nedir?

Üssel Hareketli Ortalama  (EMA), son noktalardaki  veri noktalarına daha fazla özen ve önem veren bir çeşittir. Üssel olarak ifade edilen bu ortalama ağırlıklı ortalama olarak da ifade edilir.Üssel Hareketli Ortalama (EMA) ise  son fiyat değişikliklerine Basit Hareketli Ortalama (SMA’ye)  değişkenliğinden dolayı daha fazla önem verir. Dönemdeki bulunan  tüm gözlemlere eşit bir ağırlık uygular.

Formülü ise şu şekilde olmaktadır !!!

EMAk = ⅔ *P3 + ⅓ * EMAk-1

Bu formülde gösterilen değişimleri daha iyi tahmin etmeye faydalı olsa da  piyasanın konsolide olduğu dönemlerde ise  yanlış sinyaller verebilir. Fakat burada bulunan en büyük avantajı ise sadece belirli bir dönem aralığındaki değişimleri değil, aksine  tüm periyot boyunca yaşanan farklılıkları dikkate almasıdır.

Örnek vermek gerekirse; bugün içerisinde oluşmuş olan  fiyat belirlenen bir yüzde ile dünkü Basit Hareketli Ortalama (SMA’ya) eklenerek bugün içerisinde  Basit Hareketli Ortalama (SMA) bulunmaktadır. Bu şekilde ise son zamandaki kapanış fiyatlarına net bir şekilde daha fazla ağırlık verilmiş olunur.

Basit Hareketli Ortalama (SMA’da) % hesaplanırken 2/(1+ periyot) formülü kullanılmaktar. Basit bir dille  anlatmak gerekirse 12 günlük periyot için  yüzde olarak 2/(1+12) eşitliğinden 0,1538 şeklindedir.

Ağırlıklı Hareketli Ortalama Yani İngilizce (Weighted Moving Average – WMA)

Belirlenmiş  bir zaman dilimi içinde, son zamanların fiyatlara ağırlık verilerek net olarak hesaplanan türdür. Örneğin forex gibi piyasalarda özellikle de  kısa vadeli verimlilik sağlayan yatırım modelleri için kullanışlıdır.

WMA hesaplama formülü şu şekildedir:

Dikkat!!

!!!!! WMA3 = (3P1+2P2 +P3) / (3+2+1) !!!!

Hareketli Ortalama (SMA) Nasıl Kullanılır  ?

Bu Hareketli Ortalama (SMA) gecikmeli bir gösterge olmasından dolayı fiyat değişimlerini yakalamaya asla ama asla  izin vermez. Bu nedenle bizler için kullanılmaması gereken bir indikatördür.Bunla beraber  trend yapan piyasalar için kullanımı baya bir makuldür. Yatay piyasalarda ise kullanım anlarında fiyat ortalamanın etrafında net bir şekilde  oluşur. Bu sebeple  sürekli olarak  al sat sinyali üretmektedir.. Dolayısıyla gerek acemi gerek profesyonel olan yatırımcı gereğinden fazla işlem yaparak risklerini  doğal olarak artırmış olur.Göstergenin ise  en popüler kullanımı bizler için fiyat ortalamayı yukarı yönde kestiğinde alım zamanı ve  aşağı yönlü kestiğinde ise satım zamanı şeklindedir. Yukarı yönlü olan durumlarda  kesme boğa piyasasına ve aşağı eğilimi olan durumlarda kesme ise ayı piyasasına işaret etmektedir.Bu göstergeyi kullanarak, trend değişimlerinde yaşanan duygusallıktan da uzaklaşılabilir. Çünkü yaşanan anlık değişimler sonucunda aniden karar almak yerine ortalamaya göre hareket edebilirsiniz. Bu anlattıklarımızla beraber Göstergenin kullanımı oldukça basittir. Ancak yatırımcıların psikolojik olarak yüklediği anlam nedeniyle kullanımı zorlaşmakta olup dikkat edilmelidir.   Göstergeyi kullanırken, size iyi bir danışman  olduğunu unutmamalısınız ve  bizler için Piyasada yaşanan bütün olayları değerlendirerek mevcut gösterge hareketine dikkat etmelisiniz. Göstergenin neden o seviyeye geldiğini daha rahat anlayabilirsiniz. Rahat anladığınızdan dolayı da sizlerde profesyonelleşebilir ve daha rahat bir şekilde kazanç sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir