Gelişen ve değişen dünya konsepti sonucunda değer kazanan ve hızlı bir şekilde yükselişe geçerek geleceğin para birimi olarak değerlendirilen kripto paraların hayatımıza girmesiyle birlikte bu paraları güvenli bir şekilde nasıl muhafaza edeceğimiz veya transfer edebileceğimiz soruları kripto para kullanıcıları arasında merak etilen konular olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yazımızda siz değerli okuyuculara bunun en kolay ve etkili yolu olan cüzdan oluşturma yöntemlerini anlatacağız.

Değerli okuyucularımız konuyla alakalı yazımıza başlamadan önce bitcoin cüzdan ne demek onun tanımını yapmak istiyoruz.

Bitcoin Cüzdanı, genel manada kripto paraların saklanması, al sat yapılması ve transfer edilmesi için sanal ortamda gerekli olan aygıt olarak tanımlayabiliriz. Yani reel hayatta nasıl her insanın şahsına ait parasını sakladığı ve üzerinde taşıdığı bir cüzdanı varsa, bitcoin cüzdan da sanal ortamda her kullanıcının kendisine ait şifreli güvenli bir saklama aygıtı olarak düşünebilirsiniz.

Sanal ortamda oluşturduğunuz bitcoin cüzdan hakkında bilmeniz gereken önemli noktaları belirtmek gerekirse;

 1.  Cüzdan oluşturduğunuz zaman bir adres ve özel anahtar sahibi olursunuz,
 2.  Bu adres ile al sat ve para transferi gerçekleştirebilirsiniz,
 3. Bu adresi diğer kişilerle paylaşarak size bitcoin göndermelerini sağlayabilir, ya da başkalarının adreslerine transfer gerçekleştirebilirsiniz,
 4. Adrese erişim için gerekli olan özel anahtarı unutursanız, ekstra güvenlik önlemleri de yoksa adrese ve içindeki bitcoinlere tekrar ulaşımınız mümkün olmayacaktır.

Adresinizi oluşturduktan sonra bir de private key olarak ifade edilen sanal ortamda özel anahtarınız olacaktır. Adresi bitcoin göndermesi için başkalarına verebilirsiniz. Ancak özel anahtarı kimseye vermeyin bunu cüzdanın şifresi olarak düşünebilirsiniz. Ayrıca bu özel anahtarın güvenliğinin cüzdanın güvenliği açısından son derece önemli olduğunu hiçbir zaman unutmayın.

Yazımızın bu bölümünde bitcoin cüzdan oluşturma yöntemlerinin neler olduğundan bahsedeceğiz. Bitcoin cüzdan oluşturmanın birçok metodu vardır ama kullanımı güvenli, kurulumu kolay olan yöntemleri bilmek hem kafanızda oluşan soru işaretlerini giderecek hemde sizleri sanal ortamın yoğun bilgi akışından kurtaracaktır.

 • Donanım Cüzdanları;

Bu cüzdanlar, tüm bilgileri şifreleyerek kullanıcının anahtarlarını koruyan ve kullanıcıya bir parola veya ifade ile erişim sağlayan fiziksel cihazlardır.

Donanım cüzdanlarının en önemli özelliği, özel anahtarlarınızın fiziksel olarak korunmasıdır.

Bu cihazlar sayesinde internete bağlanmadan, sanal ortamdan (bilgisayar korsanları veya kötü amaçlı yazılım programları) gelecek her türlü saldırılara karşı özel anahtarlarınızı (private key) koruyabilirsiniz. Hatta bu tür riskleri yok etmek için markalar cüzdanın içinde güvenli anahtarlar geliştirmişlerdir.

Kullanabileceğiniz donanım cüzdanlarına örnek vermek gerekirse;

 • BitBox,
 • Coldcard,
 • KeepKey,
 • Ledger Nano S,
 • Trezor.
 • Kağıt Cüzdanlar;

Kağıt cüzdanlar, genel ve özel anahtarlarınızın bir kağıda bastırılmasını ve daha sonra bunları güvenli bir yerde saklamayı içerir. Bu cüzdanlarda anahtarlar QR kodları biçiminde kağıt üzerine yazdırılır.

Bu tür cüzdanlarda bir donanım, yazılım problemi yaşama veya sanal ortamdan bir tehdit gelecek konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Sadece QR kod yazılı olan kağıt parçasını güvenli bir yerde muhafaza etmeniz yeterlidir. Ancak kağıt cüzdanlarını oluştururken dikkat etmeniz gereken en önemli hususu belirtmek gerekirse; kağıt para oluşturacağınız bilgisayarınıza herhangi bir virüs bulaşmamış olduğu konusunda ekstra önlemler almanızdır.

Ayrıca kağıt cüzdanlarda yırtılmaya, çalınmaya, fotoğrafının çekilmesine, yazıcının kalitesine ve insan hatalarına karşı dikkat edilmesi gerekir.

 • Yazılım Cüzdanları;

Fiziksel formatta olmayan, internet bağlantısına açık halde olan cihazlarda saklanmış cüzdanlara yazılım cüzdanı denir. Yazılımın niteliği göz önüne alındığında, bu tür cüzdanlar herhangi bir bilgisayarda ve cep telefonlarında bulunabilir ve kullanılabilir.

Bu cüzdanların en büyük dezavantajı hacklenme ve sanal ortamdan saldırılara açık olmasıdır. Bilgisayarınız veya telefonunuz ne kadar güvenlikli olursa olsun her sistemin bir açığı olduğu unutulmamalıdır.

Bu tür cüzdanlar anlık işlemler yapma, günlük yüksek tutarda para havaleleri gibi işlemlerde tercih edilir.

Sonuç olarak, cüzdan oluşturma yöntemlerinden bahsettikten sonra sizler için birşeyler önermek gerekirse, eğer yoğun olarak anlık işlemler yapıyorsanız size tavsiyemiz yazılım cüzdanlarını kullanmanız, ancak uzun vadede değerlendirmek ve yatırım aracı olarak elinizde tutmak istiyorsanız fiziksel formattaki cüzdanların sizler için daha iyi olacağı görüşündeyiz.